Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 241 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
”Forum

Obgryzanie paznokci - jak walczyć z nawykiem

Niektórzy poddają się nawykowi obgryzania paznokcie w dzieciństwie i trudno im się zeń wyzwolić także w dorosłym życiu. Efektem są nieatrakcyjnie wyglądające dłonie i wstyd towarzyszący oddawaniu mającemu kompulsywny charakter przyzwyczajeniu.
Dokładne przyczyny takiego zachowania nie są znane - może ono być spowodowane zaburzeniami osobowości, stresem, niekontrolowaniem emocji, problemami neurologicznymi, zażywaniem narkotyków, bądź też uwarunkowane genetycznie.

Jak pozbyć się tego brzydkiego nawyku? Oto kilka wskazówek:

*Siła woli. To oczywiste, że porzucenie nawyku nie przyjdzie sponte sua, trzeba potraktować to jak wyzwanie i poćwiczyć przy tej okazji silną wolę. Jakkolwiek często poddajemy sięnieświadomie, należy zareagować natychmiast po spostrzeżeniu, że wykonuje się daną czynność.
* Zdobądź wsparcie. W postaci współmałżonka czy przyjaciela. Chodzi o to, by ktoś pomógł w spostrzeganiu oddawania się nawykowi i pełnił funkcję „wczesnego ostrzegania". Poza tym, mając przy sobie „kontrolera", łatwiej jest się zmotywować i zdyscyplinować. Jeszcze lepiej, gdy partner w walce z brzydkim przyzwyczajeniem sam chce się pozbyć jakiegoś nawyku. Wzajemne zachęcanie się do walki ze słabością pomoże przezwyciężyć przywarę.
* Negatywne wzmocnienie. Istnieją sposoby na to, by nieprzyjemnie kojarzyć oddawanie się nawykowi. Pierwszą rzeczą jest „alarm", który ostrzeże przed poddaniem się tej czynności, np. bransoletka na nadgarstku lub kolorowa gumka, którą poczujemy podnosząc rękę do ust. Poza tym, trzeba kojarzyć nawyk z czymś nieprzyjemnym, pomocne mogą być zdjęcia obgryzanych paznokci, taki odrzucający widok kojarzony ze swoim przyzwyczajeniem pomaga z niego zrezygnować.
* Manicure. Warto zrobić manicure, najlepiej w profesjonalnym salonie - wygląd paznokci zniechęci do zniszczenia pracy kosmetyczki, a pamięć o cenie wzmocni postanowienie powstrzymania się od obgryzania skórek i paznokci.
* Produkty wspomagające. Można zakupić gorzki lakier, którego smak odstręcza od chęci obgryzania paznokci, produkty tego rodzaju są dostępne w każdym sklepie kosmetycznym. Można też zakleić palce plastrami i w ten sposób zablokować dostęp do paznokci i skórek ;)


wtorek, 23 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  51 565  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Ulubione strony
Zapraszam

Polecam także


Wierzchu-ARTForum Wzorki


Wpisy znajomych

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl